Zmiana kolorystyki strony

Zmień kontrast kolorów wyświetlanej treści na stronie z pośród dostępnych opcji kolorystycznych. Kliknij wybraną parę kolorów by zmienić ustawienie.

Zmiana wielkości czcionki na stronie

Wspomnienia, dokumenty, cytaty, artykuły...

Wspomnienia Arno Hedtke


Arno Hedtke jako 19-letni podchorąży Szkoły w Gross Born był naocznym świadkiem przełamania głównej linii Wału Pomorskiego przez 4 DP w obszarze działań 2 pułku podchorążych. Wspomnienia z tamtych lat sprawiły, że zaczął się interesować Polską i jej historią. Aby móc dotrzeć do źródeł historycznych dostępnych tylko w języku polskim zaczął uczyć się tego języka, odwiedzać Polskę. W 1995 roku wziął udział w uroczystościach z okazji 50 rocznicy zakończenia wojny w Zdbicach. Liczne kontakty z Polakami sprawiły, iż postanowił opisać swe wspomnienia uzupełniane później świadectwami innych byłych członków pułku w którym służył. Wspomnienia te przekazał w formie pisanej wielu osobom w Polsce, ukzały się również publikacje jego autorstwa, m.in. „Świadomość i morale żołnierza niemieckiego w ostatnich miesiącach II wojny światowej” w przeglądzie Historyczno – Wojskowym w roku 2002.

Załączony tutaj materiał Arno Hadtke przekazał w czasie jednej z wizyt w Wałczu Beacie Stankiewicz wraz ze zgodą na jego upowszechnianie.